Slovenija v vrhu obdavčitve najbolj produktivnih

Posted by in Analize, Sporočila za javnost 23 Oct 2019

Najnovejša primerjalna analiza Informacijskega centra za evropsko politiko (EPICENTER) razkriva, da so med državami OECD in Evropske unije davkoplačevalci v najvišjem dohodkovnem razredu najbolj obremenjeni na Švedskem, v Sloveniji in v Belgiji. Tako so ti davkoplačevalci na Švedskem obremenjeni s 76 centi na zadnji prisluženi evro, medtem ko v Sloveniji in Belgiji s 73 centi.

„V Sloveniji davčni sistem najbolj produktivne spodbuja k opustitvi dela v zameno za nedelo ali da se odselijo v države, kjer bodo za svoje težko prigarano delo manj davčno obremenjeni,“ komentira mag. Tanja Porčnik, predsednica inštituta Visio.

Jacob Lundberg, ekonomist inštituta Timbro in soavtor analize, opozori, da „visoke mejne davčne stopnje znižujejo donosnost izobraževanja in podjetništva, hkrati pa nagrajujejo izogibanje plačevanja davkov.“

Podatki, ki odražajo stanje v letu 2018, razkrivajo, da v 29 od 41 državah EU in OECD državna blagajna pridobi več kot davkoplačevalci najvišjega dohodkovnega razreda, ko le-ti ustvarijo dodatni evro dohodka.

V povprečju imajo nordijske (67%) in zahodnoevropske (61%) države najvišje mejne davčne stopnje. Zanimivo je, da v zahodni Evropi obstaja kar velik razpon obdavčitve. Tako je najvišja mejna davčna stopnja v Belgiji (73%) in najnižja v Švici (46%).

Na drugi strani spektra davčne obremenitve so Nova Zelandija, Mehika in Bolgarija, ki najmanj obdavčujejo svoje državljane z najvišjimi dohodki.

EPICENTER raziskava pokaže na bistveno različne davčne sisteme med postkomunističnimi državami vzhodne Evrope. Slovenija s 73-odstotno in Hrvaška s 64-odstopno efektivno mejno davčno stopnjo sta na vrhu, medtem ko so Slovaška s 45-odstotno, Litva s 44-odstotno in Bolgarija s 29-odstotno obremenitvijo na repu.

Publikacija: “Taxation of high income earners’ (PDF)

Epicenter_Taxing-High-Incomes_web

Post a comment