INDEKS ČLOVEKOVE SVOBODE 2016

Posted by in Človekove pravice, Gospodarstvo, Knjige, Pravni red, Sporočila za javnost, Trgovina 29 Nov 2016

Slovenija največ doprinesla k povečanju svobode v regiji

the-2016-human-freedom-index-coverLjubljana – V danes izdanem letnem poročilu Indeks človekove svobode 2016 (ang. The Human Freedom Index 2016) sta mesti na vrhu ohranila Hongkong in Švica, katerima sledijo Nova Zelandija, Irska in Danska. Slovenija je napredovala za 3 mesta, kar jo uvršča na 39. mesto med 159 državami.

Avtorja poročila sta Ian Vásquez iz Cato instituta v ZDA in Tanja Porčnik iz Visio instituta v Sloveniji.

»Ker je svoboda posameznika neprecenljiva sama po sebi in ker obenem igra pomembno vlogo v človeškem razvoju, je bistveno, da se jo meri, in to še posebej v času, ko smo priča naraščajoči prisotnosti populizma in avtoritarnih voditeljev širom sveta,” pojasnjuje soavtorica poročila mag. Tanja Porčnik.

IZDAJATELJI POROČILA: Cato Institute (ZDA), Fraser Institute (Kanada) in Liberales institut (Nemčija).
SOIZDAJATELJA POROČILA: Visio institut (Slovenija) in Institute of Economic Analyses (Rusija).

 

REZULTATI: DRŽAVE

indeks-clovekove-svobode-2016-top10

Indeks človekove svobode 2016 ravršča druge vidnejše države na naslednja mesta: Avstrija (11. mesto), Nemčija in Norveška (13.), Švedska (15.), Češka republika (18.), Poljska in Estonija (21.), Združene države Amerike (23.), Slovaška (27.), Italija (28.), Francija (31.), Japonska (32.), SLOVENIJA (39.), Črna gora in Hrvaška (44.), Bosna in Hercegovina (54.), Makedonija (55.), Srbija (67.), Turčija (73.),  Južna Afrika (74.), Indija (85.), Ukrajina (111.), Rusija (115.), Združeni arabski emirati (118.), Kitajska (141.), Saudova Arabija (144.), Zimbabve (148.), Venezuela (154.), Sirija (156.), Iran (157.) in Libija na zadnjem mestu.

“Vsakoletno upadanje svobode v Združenih državah Amerike, ki je nekoč veljala za njen branik, je zaskrbljujoče,” pojasnjuje soavtor indeksa mag. Ian Vásquez.

REZULTATI: REGIJE

Od 17 regij ima najvišjo raven človekove svobode zahodna Evropa, kateri sledita sverna Evropa in severna Amerika. “Kot četrta najbolj svobodna regija na svetu ostaja centralna Evropa & Baltik, v kateri je med osmimi državami na svobodi največ pridobila ravno Slovenija,” je pojasnila Porčnikova, ki dodaja: “Po drugu strani pa je med regijami najobčutnejši padec svobode ob južni Ameriki doživela vzhodna Evropa, kjer je Ukrajina na indeksu padla za 27 mest, predvsem zaradi razmer v vzhodni Ukrajini in na Krimu, kjer se je varnost tako za prebivalce kot za novinarje bistveno poslabšala.« Najnižje stopnje svobode ostajajo na Bližnjem vzhodu, severni Afriki, podsaharski Afriki in južni Aziji.

indeks-clovekove-svobode-2016-regionalne-spremembe

REZULTATI: ŽENSKE

Svoboda žensk, katero meri sedem kazalnikov indeksa svobode, je najvišja v Evropi in severni Ameriki, ter najnižja v južni Aziji, na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki. Slovenija je v tej kategoriji dosegla maksimalnih 10 točk.

indeks-clovekove-svobode-2016-zenske

REZULATI: DOHODEK

Države z največ človekove svobode (25% najvišje uvrščenih držav) imajo dohodek na prebivalca 37.147 ameriških dolarjev, medtem ko je za tiste, ki živijo v najmanj svobodnih državah (25% najnižje uvrščenih držav), ta znašal le 8.700 ameriških dolarjev.

METODOLOGIJA

Indeks človekove svobode 2016 poda celostno oceno stanja svobode po svetu. Indeks zajema zavidljivih 159 držav s 76 kazalniki državljanskih svoboščin, ki so razvrščeni v naslednje kategorije: 1. pravna država, 2. varnost, 3. gibanje, 4. religija, 5. zbiranje, združevanje in civilna družba, 6. izražanje, 7. osebna razmerja, 8. obseg (para)države, 9. pravni sistem in lastninske pravice, 10. trdnost valute, 11. mednarodna trgovina in 12. regulativa.

Indeks človekove svobode, katerega Visio institut iz Slovenije soizdaja, temelji izključno na podatkih državnih statističnih uradov. Ker so le-ti v nekaterih državah objavljeni z zamudo, so podatki zajeti v letošnjem indeksu iz leta 2014.

Poročilo Indeks človekove svobode 2016 (ang. The Human Freedom Index 2016)  je na voljo izključno v angleškem jeziku in je dostopno TUKAJ (PDF). Podatkovna baza The Human Freedom Index 2016 je dostopna TUKAJ (XLSX).

 

Download (PDF, 9.11MB)

Post a comment